SANAT DÜNYASI MERCEK ALTINDA
SANAT DÜNYASI MERCEK ALTINDA
18 Ağustos 2022

Tatil sezonu sona ererken bir süredir sakinliğini koruyan sanat dünyası hareketlenmeye başlıyor ve dünyanın dört bir yanındaki önemli sergiler sanatseverleri ve koleksiyonerleri bekliyor.

Yazı: Fatima Çelik

“Picasso’s Kitchen”

Museu Picasso, Barselona

30 Eylül’e kadar

Yemek yeme ve sindirme eylemi, yaratıcı bir sanatçı için eşsiz bir metafordur çünkü bu eylemin akıllara düşürdüğü neşeli bir ihtimal vardır: Tüm dünyayı yutabilme ihtimali. Gerçekten de, Picasso, dünyaya ve içindeki somut her şeye karşı doyumsuz bir iştahla doluydu ve ilham aldığı tutkularından biri de yemek pişirmek ve farklı lezzetleri deneyimlemekti. Kübizm’in kurucusu olarak anılan dehanın çalışmalarına dair yeni bir bakış açısı sunan “Picasso’s Kitchen” sergisi, sanatçının neyi, nasıl ve nerede yediğine ve yeme kültürünün eserlerine nasıl yansıdığına odaklanıyor. Picasso mutfağa giriyor ve o muhteşem seremoni başlıyor!

“Rembrandt | Britain’s Discovery of the Master”

Scottish National Gallery, Edinburgh

14 Ekim’e kadar

Yaşamının son yıllarında ihmal edilse de, yağlıboyalarını varoluşun en sapa noktalarını incelemek için kullanan Rembrandt van Rijn, ölümünün ardından Avrupa sanat tarihinde merkezi bir figür haline geldi. Ancak Rembrandt’ın sanatındaki bu rönesans, kendi ülkesi Hollanda’da değil, İngiltere’de gerçekleşti. “Rembrandt | Britain’s Discovery of the Master” sergisi, İngiltere’nin Rembrandt’ı keşfedişini ve sanatçıya duyulan ilginin son 400 yılda nasıl geliştiğini araştırıyor. Ustanın en önemli eserlerinin sergilendiği galeriye adım attığınızda, Rembrandt’ın izini takip eden birçok İngiliz sanatçıyla da karşılaşacaksınız.