TEKNOLOJİ DÜNYASININ YILLIK BULUŞMASI
TEKNOLOJİ DÜNYASININ YILLIK BULUŞMASI
18 Ağustos 2022

“Geek’lerin Glastonbury’si”, “geleceğin doğduğu yer” ya da en basit haliyle “dünyanın en büyük teknoloji konferansı”… Bu ifadelerin her biri, 2009 yılından beri düzenlenen ve bu yıl 5-8 Kasım tarihleri arasında Lizbon’da gerçekleşecek WebSummit’i anlatıyor.

Yazı: Özgün Yiğit Tuna

WebSummit, 2010 yılında basit bir fikirle doğdu: Sektör fark etmeksizin tüm teknoloji dünyasını bir araya getirmek. Uyandırdığı yankı ile hızla büyüyen konferans, kendisine atfedilen tüm tanımları hak eder bir konuma geldi.

İrlandalı girişimciler Paddy Cosgrave ve Daire Hickey ile bilim insanı David Kelly’nin ilk olarak Dublin’de hayata geçirdikleri zirve, 2016 yılına dek aynı şehirde gerçekleşti. 2016’dan itibaren ise, Cosgrave’in tabiriyle, “Dublin’e kıyasla altyapısı ve otel kapasitesi daha elverişli, kozmopolit bir şehir” olan Lizbon’da misafirlerini ağırlamaya devam ediyor.

Tıpkı yola çıkarken düşündükleri gibi belli başlı sektörlerle sınırlı kalmayıp, hemen her faaliyet alanından uzman isimleri ağırlayan etkinlikte bugüne dek Instagram’ın kurucu ortağı Mike Krieger’dan oyuncu Joseph Gordon-Levitt’e, Pixar’ın başkanı Ed Catmull’dan model Sara Sampaio’ya birçok renkli sima bir araya geldi. 1200’ü aşkın konuşmacının katılacağı etkinlikte bu yıl sahnede dinleyeceğimiz isimlerden bazıları şöyle: Samsung’un başkanı Young Sohn, eBay CEO’su Devin Wenig, Reddit’in kurucu ortağı Alexis Ohanian, futbolcu Ronaldinho ve Tinder CEO’su Elie Seidman.

WebSummit’in bu yılki konuşmacıları arasında dünyanın en önemli yatırımcıları arasında gösterilen Tim Draper da var. Hotmail ve Skype gibi, teknoloji rüzgarını arkasına alarak iletişim devi haline gelen oluşumların ilk yatırımcıları arasında yer alan, Draper Üniversitesi’nin kurucusu olan Draper, Ekim 2017’de Assembly’nin ev sahipliğinde gerçekleşen Endeavor Startup Istanbul VIP Daveti’nde bir konuşma yapmış ve başarıya giden yolun başarısızlıklarla dolu olduğunu, vazgeçmeyenlerin eninde sonunda başarıya ulaşacağını belirtmişti. Her beyanı yakından takip edilen Draper’ın WebSummit 2018’de yapacağı konuşmanın da girişimcilik ekosisteminde çok ses getireceğine şüphe yok.

Lizbon yükselişte

Daha önce WebSummit Dublin’e katılma fırsatı bulmuş olan, Assembly Resident’lardan Endeavor Türkiye’nin genel sekreteri Aslı Kurul Türkmen, zirvenin, gerçekleştiği şehre de artı değer kattığı görüşünde: “WebSummit Dublin, Dublin’in girişimcilik ekosistemindeki yerini ciddi anlamda yükselten bir etkinlikti. Artık Lizbon için de aynı şeyi söyleyebiliriz. Geniş bir katılımla, şehirle de bütünleşen bu tip etkinliklerin o şehre hem yerel hem uluslararası faydası çok büyük. Bu sayede önemli girişimcileri ve yatırımcıları şehre çekmiş oluyorsunuz. Katılımcılar da sadece Avrupa değil, dünyanın her yerinden kişilerle tanışma ve iş birliği yapma fırsatı buluyor. Aynı zamanda da girişimcilik dünyasındaki trendleri çok yakından takip edebiliyor.”

Gözler, ALPHA 2018’de

Dünyanın en büyük şirketlerinin en önemli isimlerini bir araya getirmesinin yanı sıra zirveyi önemli kılan bir diğer nokta, girişimciliğe verdiği destek. Zirve kapsamında düzenlenen, “ALPHA 2018” sergisinde dünyanın dört bir yanındaki girişimler, hem ürünlerini ve fikirlerini anlatma hem de kendilerini destekleyebilecek olası yatırımcılarla birebir iletişim kurma fırsatı buluyorlar. Başvuruyla katılım imkanı elde edilen ALPHA’ya seçilen isimler, etkinlik bünyesinde gerçekleşen Mentor Hours ve Startup Üniversitesi ile girişimcilik atölyelerine de katılabiliyorlar.

Geçen seneki etkinliğin yalnızca Facebook üzerinden bile 18 milyon kişi tarafından izlenmiş olması, WebSummit’in çapını daha iyi anlatıyor. Söz konusu milyonlara hitap etmek olduğunda elbette basının ilgisi de kaçınılmaz oluyor: Vogue’dan Wired’a, Bloomberg’den BBC’ye dünyanın farklı alanlarda yayın yapan kuruluşlar da böylece bir çatı altında buluşuyor. WebSummit’i özel kılan bir diğer yanı da, teknoloji devlerini yöneten güçlü bir CEO ile milyonlarca insanı kendine hayran bırakan bir müzisyeni aynı sahnede, ortak bir paydada buluşturabilmesi.

 

Girişimcilik dünyasının nabzını tutmak için 5-8 Kasım tarihlerini şimdiden ajandalarımıza not etmekte fayda var.