SONBAHAR SANAT ROTASI
SONBAHAR SANAT ROTASI
18 Ağustos 2022

Kuşkusuz İstanbul her ay yenilenen sergileri ve yeni açılan sanat galerileriyle Türkiye’nin sanat merkezi. 2019 sonbaharında da şehir, 16. İstanbul Bienali’nden Contemporary İstanbul’a kadar uzanan çeşitli etkinliklerin ev sahipliğini üstleniyor. Biz de bu sonbaharda kaçırmamanız gereken sergileri masaya yatırdık.

 

Yazı: Gökçe Yaldız

16. İstanbul Bienali: Yedinci Kıta

MSGSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi, Pera Müzesi ve Büyükada

14 Eylül 2019 – 10 Kasım 2019

16. İstanbul Bienali “Yedinci Kıta” başlığıyla 14 Eylül’de kapılarını açıyor. Fransız yazar ve akademisyen Nicolas Bourriaud küratörlüğünde gerçekleşecek bienal, çeşitli ülkelerden gelen 56 sanatçıyı ağırlayacak. Sanatçılar okyanuslarda insan faaliyetleri sonucu biriken atıklardan yola çıkarak sanat ve ekoloji arasındaki bağlantıyı arkeoloji ve antropoloji perspektifinden yorumluyor.

AG_AGAVAM_EV45_5j9_ 006

İki Arşiv, Bir Seçki: Ara Güler’in İzinde İstanbul

İstanbul Modern Sanat Müzesi

29 Mayıs 2019 – 17 Kasım 2019

Türkiye’nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi olan İstanbul Modern yine göz doyuran bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Ara Güler’in objektifinden 1928-2018 İstanbul’una ışık tutulan sergide, şehrin yaşadığı dönüşüm ve bu dönüşümle birlikte ortaya çıkan kolektif kimlik ele alınıyor. Sergi İstanbul’un ruhuna ışık tutarken bir yandan da Ara Güler’in sanatçı kimliğiyle şehre bakışını ve anıların inşasında ortak imgelemin önemini fotoğraf sanatı üzerinden vurguluyor.

Mutluluk Resimlerimiz

Salt Galata – Salt Beyoğlu

3 Eylül 2019 – 29 Aralık 2019

Fotogerçekçilik akımının Türkiye’deki ilk temsilcilerinden olan Nur Koçak’ın desenlerinden ve resim serilerinden oluşan sergide Hollywood sinemasının Türkiye’ye gelişi ile yaygınlaşan popüler kültürün yansımaları eleştirel bir bakış açısıyla ele alınıyor. Bu kültürün toplumdaki en belirgin yansıması olan kadın bedeninin metalaşması ve kimliksizleşmesi feminist bakış açısıyla eleştiriliyor.

Söylenir ve Yarım Kalır Bütün Aşklar Yeryüzünde II

Borusan Contemporary

14 Eylül 2019 – 8 Mart 2020

Modern Türkçe şiirin en sevilen isimlerinden olan Turgut Uyar’ın şiirleri ve imgeci yaklaşımı serginin çıkış noktası. Küratörlüğünü Dr. Necmi Sönmez’in üstlendiği sergide görsel formların şiirle olan ilişkisi ve her gün daha da çok hissedilen günümüz dijital devriminin farklı yansımaları gündeme getiriliyor. Çeşitli ülkelerden gelen sanatçıların interaktif rölyef ve video heykeller gibi interaktif eserleri ziyaretçileri aktif katılıma davet ediyor.

Ad Infinitum

Dirimart

9 Eylül 2019 – 10 Kasım 2019

Ayşe Erkmen, Nasan Tur, Ebru Uygun, Jorinde Voigt, Sarah Moris, Alicja Kwade, Sarkins, Taldans ve Lucia Koch’un eserleri Ceren Erdem küratörlüğünde bir araya geliyor. Adını sonsuza dek anlamına gelen “Ad Infinitum”dan alan sergi, insanı tek başına ele almak yerine evrenle olan etkileşimi, çevreyle olan bağlantısı üzerinden tanımlamaya odaklanıyor. Ayrıca “sonsuza dek” kavramı ile sanatçılar, evren içindeki döngüleri ritim kavramı üzerinden irdeliyor.

Olamadığım Adamlara Mahsustur

C.A.M Galeri

5 Eylül 2019 – 5 Ekim 2019

Sinan Tuncay’ın üçüncü kişisel sergisi olan “Olamadığım Adamlara Mahsustur”da toplumsal cinsiyet kodlarının oluşturduğu, kemikleşmiş “erkek adam” kalıbı inceleniyor. Sanatçı, popüler kültürle birlikte yaygınlaşan çeşitli kostüm ve aksesuarları erkeklik söylemi üzerinden ele alarak kişisel detaylar taşıyan bir toplumsal cinsiyet incelemesi sunuyor. Sergide yer alan Gidin Arkada Oynayın çalışmasında ise erkeklik, mekan kavramı üzerinden irdeleniyor. Sinan Tuncay kadınlara atfedilen mekan ve zeminler üzerinde erkeklik için kamusal iktidar sembolü haline gelmiş arabaları oyuncaklaştırıyor.

Arter

Açılış 13 Eylül 2019

Arter 13 Eylül’de Dolapdere’deki yeni yerinde kapılarını açmaya hazırlanıyor. Ünlü mimar Jamie Pearson’ın imzasını taşıyan yeni binasında ziyaretçileri birçok yeni sergi bekliyor. İnci Furni’nin “Bir An İçin Durdu” kişisel sergisinden Rosa Barba’nın “Gizli Konferans” ına kadar çeşitli solo çalışmalar olduğu gibi; zaman, mekân ve bellek gibi kavramların ilişkilendirildiği Arter koleksiyonundan da çalışmalar ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.