KLASSIS GOLF TURNUVASININ ARDINDAN
KLASSIS GOLF TURNUVASININ ARDINDAN
18 Ağustos 2022

1994 yılından bu yana golf tutkunlarına hizmet veren Klassis Golf Kulübü, 12-13 Ekim tarihleri arasında Assembly sponsorluğunda gerçekleşen Klassis Kaptanlar Turnuvası’na ev sahipliği yaptı. Peki turnuvada keyifle izlediğimiz golf sporu ile iş dünyası arasında bir bağlantı var mı? İşte Klassis Kaptanlar Turnuvası’ndan izlenimlerimiz ve golf ile iş dünyası arasındaki benzerlikler…

Yazı: Deniz Şenliler

12 Ekim’de Silivri Klassis Golf Kulübü’nde başlayan Kaptanlar Turnuvası’nda, iki gün boyunca toplamda 250 oyuncuyu izledik. Sabahın erken saatlerinde başlayıp tüm gün boyunca yarışan katılımcılar, tasarımını dünyanın en ünlü golfçülerinden biri olan Tony Jacklin’in üstlendiği çeşitli parkurlarda yarıştı. Klassis Golf Kulübü’nde geçirdiğimiz zaman boyunca ilgi çeken alanlardan bir tanesi de Assembly Buildings Lounge’u oldu. Ekibimiz yenilikçi ofis tasarımı, iş dünyası ve Assembly üzerine katılımcılarla bol bol sohbet etme fırsatı buldu. Turnuva boyunca konuşulan diğer bir konu ise iş dünyası ile golf sporu arasındaki paralelliklerdi. Peki gerçekten golf ve iş dünyası düşündüğümüz kadar ortak özellik paylaşıyor mu?

İki dünya birbirinden ne kadar ayrı dursa da iş dünyasıyla golf arasında güçlü bir paralellik söz konusu. En basiti, her ikisi de mantıklı bir hedefe ulaşma amacı taşır ve başarıyı elde etmek için çalışmayı içerir. Örneğin, saha okumayı ele alabiliriz. Profesyonel golf oyuncuları her turnuvadan önce golf sahasında yürüyüp bazen bir antrenman turu oynarlar. Sahayı inceler, mesafeleri not alır ve sahada bulunan yamaçları belirlerler. Kendi sahanda oynama avantajına sahip olmak demek, kaçınılması gereken alanları, her deliği oynamanın en iyi yolunu ve en iyi fırsatların nerede vuruş yapmak olduğunu bilmek anlamına gelir. Golf parkurundaki bu aktivite kolayca bir iş senaryosuna atfedilebilir.

Piyasayı ve rakiplerinizin potansiyelini analiz etmek, yeni fırsatları tanımak ve riskleri azaltmak için hamle stratejinizi belirlemek, bir iş anlaşmasını sonlandırmanın en iyi yollarından biridir. Yeni bir girişim başlatmadan veya işlemlerinizi optimize etmeye teşebbüs etmeden önce, mümkün olduğunca fazla bilgi toplamanız gerekir. Analiz, öngörü ve iş zekası, attığınız tüm adımlarla bağlantılı olmalıdır; böylece kararlarınız daima en güncel bilgiler tarafından yönlendirilir.

İş dünyasında ve golf sahasında yanlış atış yapmak hem oyunda hem de işinizde kötü sonuçlar doğurabilir. Fakat golf, size hedefinize konsantre olma gücü verir. Bir golfçünün sadece son hamleye odaklanmak yerine, topu deliğe sürmek için her atışa odaklanması gerekir. Benzer şekilde, bir iş senaryosunda da odak, konsantrasyon ve sıkı çalışmanın miktarı her boyutta ve nitelikteki fırsatlar arasında aynıdır. En önemlisi, golf, doğru stratejileri planlamak ve istenen iş hedefine ulaşmak için bir iş senaryosunda son derece zorunlu olan sabırlılık erdemini öğretir.

Çoğu golf oyuncusu, ne kadar çok oynanırsa oyunda o kadar iyi olunacağını bilir. Çünkü tutarlı bir çalışma temposu aslında her oyuncuyu ödüllendirir. Bir girişimci olarak başarınız, ortaya koymak istediğiniz iş miktarı ile doğrudan orantılıdır, aynı golf gibi. Bu, şüphesiz, işe başladığınız andan itibaren büyüyen sıkıntılar ve belirsizliklerle uzun saatler boyunca uğraşmak anlamına geliyor. Fakat sonucunda tam bir çaba göstermeye, oyununuzdaki belirli delikleri sabitlemek için bir strateji tanımlayıp geliştirmeye ve tüm enerjinizi işletmenize adamaya hazırsanız, hedeflerinize ulaşmanız çok uzun zaman almayacaktır.

Kaynakça: ForbesGolf & The Art of Business