IL FASCINO FERRARI
IL FASCINO FERRARI
18 Ağustos 2022

Enzo Ferrari ve onun efsanevi mirası hakkında daha fazla ne söylenebilir ki derken Taschen, yeni kitabıyla hızın, lüksün ve zenginliğin sembolü haline gelmiş markanın tarihine dair göz alıcı bir retrospektif hazırladı.

Yazı: Fatima Çelik

Sınırlı sayıda üretilen imzalı baskıları ve Marc Newson tarafından tasarlanan alüminyum kasasıyla benzersiz bir sanat eserine dönüşen bu devasa kitap, okuyucularını Ferrari geçmişinin, zaferlerinin ve kahramanların büyülü hikayeleriyle buluşturuyor. Deneyimli gazeteci Pino Allievi’nin editörlüğünde hazırlanan kitap, 1947’den günümüze Ferrari mirasının yolculuğunu gözler önüne seriyor.

Koşullar ne olursa olsun, dünya üzerinde yüzyıllık bir tarihe yayılmış ve hatta tarih yazmış insanlar ve bu insanların yarattığı markalar, değerinden hiçbir şey kaybetmeden yaşamaya devam ediyor. Enzo Ferrari tarafından kurulan ve 70 yıl boyunca İtalya’nın en önemli itici gücü olan Ferrari, popüler kültürdeki yeri ve koleksiyonerlerin büyük ilgisiyle dünyayı yerinden oynatan kırmızı bir ikon haline geldi.

Ferrari, yüksek performanslı araçların ötesinde güzellik, mükemmellik ve çekiciliğin tanımını baştan yaratan estetik anlayışıyla biliniyor. Markayla yakın iş birliği içerisinde tasarlanan IL FASCINO FERRARI, Ferrari arşivlerinden ve dünyanın dört bir yanından özel koleksiyonerlerin sahip olduğu fotoğraflardan oluşan eşsiz bir içeriğe sahip. Sınırlı sayıda baskıya sahip kitabın, Marc Newson’ın Ferrari motorundan esinlenerek tasarladığı alüminyum kılıfı, metalin doğal hissini korumak adına tozla kumlanmış ve üstü Ferrari’nin kırmızı verniğiyle boyanmış.

Collector’s Edition: Il Foscino Ferrari, TASCHEN, 514 sayfa, 5.000 Euro.

 

Art Edition: Il Foscino Ferrari, TASCHEN, 514 sayfa, 25.000 Euro.