BRICA İSTANBUL 2018
BRICA İSTANBUL 2018
18 Ağustos 2022

BRICA Zirvesi bu yıl TÜSİAD ev sahipliğinde 18-19 Ekim tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşecek. Türkiye ve Çin başta olmak üzere birçok ülkeden iş dünyası, akademi ve sivil toplumun önde gelen temsilcilerinin katılacağı zirve, ülkeler arasında çok taraflı ilişkilerin geliştirilmesine önayak olacak.

Yazı: Deniz Şenliler

İş ve ticaret dünyasının gündemini takip etmek isteyenlerin kaçırmaması gereken etkinlikler arasında bulunan BRICA İstanbul Zirvesi’nde ele alınacak konular arasında Türkiye ve üyeler arasındaki iş ve yatırım ortamı, dijital kuşak, e-ticaret ve startup’lar, akıllı şehirler, çevre teknolojileri ve sürdürülebilirlik, anlaşmazlıkların halli, turizm ve kültür, düşünce kuruluşları gibi başlıklar yer alıyor. Asya, Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Latin Amerika’dan 26 ülke ve 29 kuruluşun katılımcı olarak yer alacağı zirve, Türkiye ve Çin ikili ekonomik ilişkileri başta olmak üzere tüm katılımcılar arasında kurulacak ortaklıklara zemin hazırlayacak.

Swissotel The Bosphorus’ta düzenlenecek BRICA İstanbul Zirvesi’nin açılış konuşmalarını BRICA Başkan Yardımcısı, CFIE Genel Sekreteri Xiong Meng; TÜSİAD Çin Network Grubu Başkanı Korhan Kurdoğlu; Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Başkanı Suma Chakrabarti; TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik ile Çin Hükümeti Temsilcisi ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak.

2015 yılında Çin Hükümeti’nin girişimleriyle oluşturulan ve açılımı Kuşak & Yol Sanayi ve Ticaret Birliği olan BRICA, Kuşak ve Yol Girişimi’ni aktif olarak geliştirmek üzere bir iş birliği mekanizması olarak hayata geçti. Çin’in dışında gerçekleştirilen ilk BRICA Zirvesi, 2017 yılında Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlendi. 20 ülkeden 500’ün üzerinde hükümet ve iş dünyası temsilcisinin katıldığı Kahire’deki zirvenin ardından üçüncü buluşmanın TÜSİAD ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleşmesine karar verildi.

Ayrıntılı bilgi için: https://www.bricaistanbul.com/