TESLA KATİLİ I-PACE
TESLA KATİLİ I-PACE
9 January 2023

Jaguar’ın, tamamen elektrikli ilk SUV aracı I-PACE’i sokaklarda görmeye hazır olun. Tasarımı, yüksek performansı ve sessiz çalışma özelliğiyle I-PACE oyunun kurallarını yeniden tanımlıyor.

Haber: Elvin Vural

Güçlü spor otomobil performansını ve beş koltuklu SUV rahatlığını bir araya getiren, tamamen elektrikli Jaguar I-PACE, 480 km’ye ulaşan menziliyle sektördeki standartları değiştiriyor. Dört çeker özelliği ve yükselebilen süspansiyonları sayesinde asfalt yollar dışında da performans sergileyebilen I-PACE, 400 BG güç sağlayan elektrikli motoru sayesinde 100 km/sa hıza 4,8 saniye gibi kısa bir sürede ulaşıyor. İşin en güzel tarafı ise bunu büyük bir sessizlik içinde yapıyor.

Daha çok tık peşinde koşan medya tarafından “Tesla Katili” olarak adlandırılan I-PACE, hem fiyat hem performans açısından Tesla’nın Model X’ine rakip olarak hazırlandı. Jaguar’ın tanıtımını iki yıl önce yaptığı model, markanın tarihindeki ilk %100 elektrikli araç olma özelliği taşıyor. Araç Türkiye pazarına 88 bin EUR satış fiyatıyla sunulmuş durumda.

90 kWh batarya ile gelen I-PACE, DC çabuk şarj kitiyle %80 doluluğa 40 dakika gibi kısa bir sürede, 230 volt sistemli ev kitiyle ise 10 saatte ulaşıyor. S, SE, HSE ve First Edition olarak dört donanım seçeneği ile gelen I-PACE, teknolojik açıdan da zengin bir ekipman sunuyor. Diğer büyük otomobil üreticilerinden farklı olarak kablosuz ya da 4G yazılım ile güncelleme seçeneği de Jaguar I-PACE’te mevcut.

200 km/sa maksimum hızıyla da dikkat çeken I-PACE, ağır batarya sistemi nedeniyle 2 ton 208 kg çekiyor; uzunluğu 4,68 m, genişliği 2,14 m, yüksekliği 1,56 m, bacak mesafesi ise 89 cm.

-40 dereceden 40 dereceye kadar zorlu iklim şartlarında test edilen I-PACE, elektrikli otomobil dünyasında oyunu değiştireceğe benziyor. Bakalım geniş iç hacim, karmaşadan uzak bir stil, sessiz çalışan bir motor ve makul fiyatlar vadeden Jaguar I-PACE, gerçekten de ‘Tesla Katili’ olacak mı?