Share!

SONBAHAR SANAT ROTASI

Kuşkusuz İstanbul her ay yenilenen sergileri ve yeni açılan sanat galerileriyle Türkiye’nin sanat merkezi. 2019 sonbaharında da şehir, 16. İstanbul Bienali’nden Contemporary İstanbul’a kadar uzanan çeşitli etkinliklerin ev sahipliğini üstleniyor. Biz de bu sonbaharda kaçırmamanız gereken sergileri masaya yatırdık.

Yazı: Gökçe Yaldız

16. İstanbul Bienali: Yedinci Kıta

MSGSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi, Pera Müzesi ve Büyükada

14 Eylül 2019 – 10 Kasım 2019

16. İstanbul Bienali “Yedinci Kıta” başlığıyla 14 Eylül’de kapılarını açıyor. Fransız yazar ve akademisyen Nicolas Bourriaud küratörlüğünde gerçekleşecek bienal, çeşitli ülkelerden gelen 56 sanatçıyı ağırlayacak. Sanatçılar okyanuslarda insan faaliyetleri sonucu biriken atıklardan yola çıkarak sanat ve ekoloji arasındaki bağlantıyı arkeoloji ve antropoloji perspektifinden yorumluyor.


İki Arşiv, Bir Seçki: Ara Güler’in İzinde İstanbul

İstanbul Modern Sanat Müzesi

29 Mayıs 2019 – 17 Kasım 2019

Türkiye’nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi olan İstanbul Modern yine göz doyuran bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Ara Güler’in objektifinden 1928-2018 İstanbul’una ışık tutulan sergide, şehrin yaşadığı dönüşüm ve bu dönüşümle birlikte ortaya çıkan kolektif kimlik ele alınıyor. Sergi İstanbul’un ruhuna ışık tutarken bir yandan da Ara Güler’in sanatçı kimliğiyle şehre bakışını ve anıların inşasında ortak imgelemin önemini fotoğraf sanatı üzerinden vurguluyor.

Mutluluk Resimlerimiz

Salt Galata – Salt Beyoğlu

3 Eylül 2019 – 29 Aralık 2019

Fotogerçekçilik akımının Türkiye’deki ilk temsilcilerinden olan Nur Koçak’ın desenlerinden ve resim serilerinden oluşan sergide Hollywood sinemasının Türkiye’ye gelişi ile yaygınlaşan popüler kültürün yansımaları eleştirel bir bakış açısıyla ele alınıyor. Bu kültürün toplumdaki en belirgin yansıması olan kadın bedeninin metalaşması ve kimliksizleşmesi feminist bakış açısıyla eleştiriliyor.